Povijest zajednice

Sportska zajednica u našoj županiji osnovana je 25. lipnja 1999. godine pod nazivom Zajednica športskih udruga i saveza Krapinsko-zagorske županije. Zajednica je osnovana sukladno Zakonu o sportu s ciljem usklađivanja i sufinanciranja rada svih sportskih udruga i saveza s područja Županije. Zajednica, kao krovna sportska organizacija u Županiji ima Skupštinu u kojoj svi savezi i samostalne udruge imaju svoje predstavnike.

Radom Zajednice između skupština rukovodi Izvršni odbor od sedamnaest članova, a Statutom je određen maksimum od dvadeset i jednog člana. Predsjednik Zajednice je ujedno i predsjednik Izvršnog odbora. Prvi predsjednik Zajednice bio je Marijan Hruš u mandatu od 1999. do 2003. godine. Drugi predsjednik Zajednice bio je Stjepan Fotivec. Fotivec je predsjednik Zajednice bio u četiri mandata u periodu od 2003. do 2019. godine. Treći predsjednik Zajednice, sada u drugom mandatu, je Tihomir Vančina. Dopredsjednici Zajednice bili su: Stjepan Merkaš Krojf u pet mandata, Saša Kundih, Stjepan Novačko i Tatjana Tuđa u dva mandata te Ivica Balagović, Cvetko Grabušić i Branko Žiger u jednom mandatu.

U povijesti Zajednice bilo je sedam saziva Izvršnog odbora. Najdugovječniji članovi Izvršnog odbora bili su Stjepan Latin i Stjepan Merkaš Krojf u šest mandata, a slijede: Željko Stošić u pet mandata, Ivica Balagović, Boris Galoić, Ozren Hanžek, Albert Kontak, Saša Kundih i Anđelko Pregiban u četiri mandata, Vanja Brundula, Dragutin Črnjević Čiko, Berislav Forjan, Andrija Jerneić, Ivan Katušić-Buković, Robert Kontak, Zdenko Kozina, Branko Krkalo, Željko Lukina, Robert Špoljar i Tatjana Tuđa u tri mandata te Cvetko Grabušić, Marinko Hranić, Stjepan Novačko, Zlatko Paučnik, Đino Sinković, Ivica Vrančić i Branko Žiger u dva mandata.

Stručne poslova za Zajednicu su od osnutka do 2006. obavljale županijske stručne službe. Od 2006. administrativne, stručne i organizacijske poslove za Zajednicu obavlja glavni tajnik Branko Piljek.

Sportska zajednica Krapinsko-zagorske županije objedinjuje djelovanje 154 udruge od čega je 9 teritorijalnih zajednica, 14 saveza i 131 temeljnih udruga. U ovom sustavu djeluje 5.163 sportaša u sustavu natjecanja i 1.749 rekreativca, tj. 6.912 sportaša. Sustav kvalitetno djeluje zahvaljujući trudu 387 trenera te slobodno izabranom, neprofitnom i neplaćenom djelovanju 1.279 volontera. Kroz godinu se održi oko 6.833 utakmica i 332 pojedinačnih nastupa za što se sportaši pripremaju na 28.260 treninga.

Zajednica je neprofitna pravna osoba upisana u Registar udruga Republike Hrvatske, Registar neprofitnih organizacija i evidenciju pravnih osoba u sportu Nacionalnog informacijskog sustava u sportu.

Područje djelovanja Zajednice je sport, njegov razvitak i promicanje, razvitak sportskih aktivnosti djece i mladeži, sportska rekreacija i sportska aktivnost osoba s posebnim potrebama. Navedeno područje djelovanja uređeno je uređeno Statutom Zajednice. Zajednica je udružena u Hrvatski olimpijski odbor.

Zajednica djeluje na temeljima: Olimpijske povelje Međunarodnog olimpijskog odbora, Statuta Hrvatskog olimpijskog odbora, Zakona o sportu, Zakona o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija, Uredbe o kriterijima, mjerilima i postupcima financiranja i ugovaranja programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge, Strategije razvoja Krapinsko-zagorske županije, Statuta i Poslovnika o radu Zajednice, Pravilnika o materijalno-financijskom poslovanju Zajednice i Pravilnika o kriteriji za vrednovanje i financiranje sportskih udruga i saveza.

Članstvo u Zajednici stječu pravne osobe iz sustava sporta koje su članice nacionalnih sportskih saveza udruženih u Hrvatski olimpijski odbor sa sjedištem u Krapinsko-zagorskoj županiji. Za prijem u članstvo Zajednice sportske udruge trebaju imati: obavijest Državnog zavoda za statistiku o razvrstavanju poslovnog subjekta prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, rješenje o registraciji udruge izdanog od nadležnog tijela državne uprave, dokaz o upisu u Nacionalni informacijski sustava u sportu i izvadak iz Registra neprofitnih organizacija.

Zajednice u svom djelovanju ostvaruje sljedeće ciljeve: promiče sport na području Županije, potiče i promiče sport u skladu s Nacionalnim programom sporta, osobito sporta djece, mladeži, studenata i osoba s invaliditetom, sudjelovanje, zajedno sa školskim sportskim savezom, u predlaganju javnih potreba koje se odnose na provođenje sportskih aktivnosti djece i mladeži, usklađuje aktivnosti članica, objedinjuje i usklađuje programe sporta te predlaže programe javnih potreba u sportu Krapinsko-zagorske županije i sudjeluje u njihovom ostvarenju, podnosi izviješća o realizaciji programa, utvrđuje kriterije i postupke izbora najboljih sportaša, sportašica i sportskih ekipe Županije, skrbi o kategoriziranim sportašima, sudjeluje u stvaranju uvjeta za pripremu sportaša za međunarodna natjecanja, sudjeluje u stvaranju uvjeta za provođenje zdravstvene skrbi o sportašima, sudjeluje u realizaciji programa i politike Hrvatskog olimpijskog odbora, Hrvatskog paraolimpijskog odbora i Hrvatskog sportskog saveza gluhih i promiče stručni rad u sportu.

Najviše tijelo upravljanja Zajednicom je Skupština. Skupštinu čine predstavnici sportskih zajednice gradova i općina, predstavnici sportskih saveza i udruga te predstavnici saveza školskih sportskih udruga. Broj predstavnika u Skupštini utvrđuje se Poslovnikom Zajednice. Skupština radi na sjednicama koje se sazivaju prema potrebi, a najmanje jedanput godišnje. Skupština u svojem djelokrugu: donosi Statut, njegove izmjene i dopune, te druge akte utvrđene Statutom, utvrđuje programsku orijentaciju Zajednice, donosi kriterije za programiranje i dodjelu financijskih sredstava, objedinjuje i usklađuje programe sporta, utvrđuje prijedlog programa javnih potreba u sportu te skrbi o njegovom ostvarivanju, donosi financijski plan i utvrđuje završni račun, odlučuje o prestanku članstva u Zajednici, razmatra aktualna pitanja iz rada Zajednice, zauzima stavove te donosi opće i pojedinačne akte iz svoje nadležnosti, bira i razrješava predsjednika, dopredsjednike, Izvršni i Nadzorni odbor, proglašava počasne članove Zajednice, razmatra i prihvaća izvještaje o radu svojih tijela, donosi Poslovnik o radu Skupštine, obavlja i druge poslove iz svog djelokruga, ukoliko Statutom ili skupštinskom odlukom isti nisu stavljeni u nadležnost Izvršnog odbora ili drugog tijela.

Između zasjedanja Skupštine poslovima Zajednice upravlja Izvršni odbor. Sjednice Izvršnog odbora održavaju se po potrebi, a najmanje jedanput u tri mjeseca. Izvršni odbor u svom radu: utvrđuje prijedlog Statuta i drugih akata što ih donosi Skupština, priprema materijale o kojima će odlučivati Skupština, priprema Prijedloga program javnih potreba u sportu Krapinsko-zagorske županije, bira i opoziva predstavnike u tijela organizacija u čijem radu sudjeluju i predstavnici Zajednice, razmatra rad predstavnika Zajednice u Hrvatskom olimpijskom odboru i drugim organizacijama, provodi ili osigurava provođenje odluka Skupštine, donosi akte kojima se osigurava uredno poslovanje Zajednice, utvrđuje prijedlog kriterija za programiranje i dodjelu financijskih sredstava te prijedlog objedinjenog i usklađenog programa javnih potreba u sportu, donosi prijedlog financijskog plana i završnog računa Zajednice, izvršava financijski plan Zajednice i u okviru financijskog plana odlučuje o rasporedu i dinamici korištenja sredstava, upravlja imovinom Zajednice, imenuje Glavnog tajnika Zajednice, imenuje predsjednike i članove stalnih i povremenih radnih tijela Zajednice, imenuje likvidatora Zajednice, rješava pitanja koja nisu predviđena ovim Statutom, s tim što o tome izvještava Skupštinu na njenoj narednoj sjednici.

Nadzor nad financijskim poslovanjem Zajednice vrši Nadzorni odbor. Nadzorni odbor ima predsjednika, dva člana i zamjenike. Nadzorni odbor nadzire zakonitost u financijskom poslovanju Zajednice i izvršavanje ugovornih i drugih obveza. Nadzorni odbor zasjeda najmanje dva puta godišnje. Zapisnik Nadzornog odbora razmatra Izvršni odbor i Skupština Zajednice.

Zajednica je registrirana kao udruga građana više razine, ali prema svojoj kompleksnosti djeluje poput ustanove ili poduzeća. Sukladno tome glavni tajnik Zajednice je morao položiti ispit za voditelja arhivarske djelatnosti nakon čega je ustrojen urudžbeni zapisnik, Pravilnikom o zaštiti arhivskoga i registraturnoga gradiva i odluku o Općem popisu kategorija arhivskog i registraturnoga gradiva s rokovima čuvanja.

Jedan od najljepših, najmasovnijih i najkompleksnijih projekata koje realizira naša Zajednica je Olimpijskom festivalu dječjih vrtića. Na prvom Olimpijskom festivalu dječjih vrtića Krapinsko-zagorske županije 2006. godine sudjelovalo je 7 vrtića s 250 sudionika, a na olimpijadi 2023. dvadeset vrtića s dvadeset i jednom natjecateljskom grupom i 800 sudionika. Te je godine je naša Zajednica ušla u povijest organizacije svih olimpijskih festivala jer je bila najmasovnija u Hrvatskoj. Najbliža županija po broju sudionika imala 15 vrtića i 600 sudionika, dakle za četvrtinu sudionika manje od Olimpijskog festivala dječjih vrtića u našoj županiji. U organizaciji najbrojnije olimpijade u Hrvatskoj sudjelovalo je 65 volontera angažiranih na poslovima osiguranja, zdravstvene zaštite, suđenja, informatičke obrade rezultata, postave šatora i podjela priznanja. Sudionike je vodilo 200 odgojiteljica, a manifestaciju je pratilo preko tisuću gledatelja.